nakeehamccroske nakeehamccroske
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 07-05-2018
unit price per pound =  $ 8.25 / 5.5 = $1.50

answer
the flour cost $ 1.50 per pound 
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 07-05-2018
We want the unit rate:  cost of flour per pound.

$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
Answer Link

Otras preguntas

Why do you think species become extinct?
how chemical displacement reactions differ from a chemical decomposition reaction ? "
1) Find the 4th term if the sequend in which a1 = 2 and an+1 = -4an + 2. 2) Find the third iterate, x3, of the function f(x) = 3x + 5 for an initial value of x0
Why does it ecology matter?
What are the effects of sunlight on the aquatic life inhabiting the colorado river??
Why does it ecology matter?
Simplify this equation. 6 + 7r - 4 × 11
Suppose 2 circles are constructed. Under what conditions do the circles have 1 point in common, 2 points in common, no points in common, more than two points in
Why do you think species become extinct?
how is the use of science related to its context in society