zachtheskier4375 zachtheskier4375
  • 06-03-2024
  • Business
contestada

Prices are important to the us economy because they question 5 options:
a) Act as signals to buyers and sellers.
b) Are set by the us government.
c) Let you know how much an item costs.
d) Determine the quality of a product.

Respuesta :

Otras preguntas

How do you put 5/2 on a number line
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
The island of corsica which lies south of the ligurian sea is part of what country?
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
HELP+EXPLAIN PLEASE Describe how a sarcodine, such as amoeba, gets food.
What does du bist mean in German?
mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
How do you " find, to the nearest tenth of an inch, the diagonal of a square whose perimeter is 28 inches ?"
When he is finally free, Elie wishes to see himself in the mirror. Why can't he ever forget the look in the eye of the corpse that gazes back at him?