Russell34521 Russell34521
  • 06-02-2024
  • Mathematics
contestada

A repairman charges $20 per hour to repair appliances plus $0.50 per mile to drive to the house and back. It took the repairman 2 hours to fix the Anderson's washing machine, and he charged them for 20 miles. He charged $51.84 for the visit. Was the charge over or under?

Respuesta :

Otras preguntas

I need help with this
Question 4 of 10 Multiple Choice: Please select the best answer and click "submit." In the 1st generation, there are 6 squirrels in a forest. Every generation
Does the rankine degree represent a larger or smaller temperature unit than the kelvin degree
a book salesman sold 6358 books each book cost $8 how much money did he make
What would a formal interpretation of the poem focus on?
The graph shows a proportional relationship. What is the unit rate? Enter it as a simplified fraction.
Which five lakes form a natural border between canada and the u.s?
Ms.stoner purchased a new computer for $1,150 at the apple store. If sales tax is 7.5% what was the total of her purchase
how do you write 900+60 in standard form
measures the weight of a bowling ball as 5.378 lbs.what is the weight of the ball rounded to the nearest tenth