mostdecentham mostdecentham
  • 11-01-2023
  • Mathematics
contestada

Jane is making lunch for 12 people. she is serving hotdogs and plans on each person get eating two hotdogs. hotdog buns are sold in packages of eight. which expression can be used to find the number of packages she needs to buy?

Respuesta :

Otras preguntas

ART Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for 24.95. If the canvas cost $6.95 how much did each tube of paint cost?
Helen had to read 148 pages of her science textbook in the 4 days remaining before an exam. If she reads the same number of pages each day, how many pages will
what is the answer for this math problem
what is the square root of 60 hundred six thousand
Nestor will rotate triangle ABC 180° about one of the labeled points. Nestor says, “The image and pre-image will touch the pre-image at more than one point.” Wh
isotopes of an element will always have the same a. number of protons. b. number of neutrons. c. number of electrons. d. mass.
for all real numbers a and b, 2a•b=a^2 + b^2
Nestor will rotate triangle ABC 180° about one of the labeled points. Nestor says, “The image and pre-image will touch the pre-image at more than one point.” Wh
What was the leading industry in the eighteenth-century
what is 6.7 in two other forms