28sburningham
28sburningham 28sburningham
  • 10-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kala needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 28

pencils for $4.19

. Brand B has a pack of 72

pencils for $9.12

.Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

how did Pericles change the government of Athens???
How do you put 5/2 on a number line
When he is finally free, Elie wishes to see himself in the mirror. Why can't he ever forget the look in the eye of the corpse that gazes back at him?
state if the three sies lengths form a right triangle ; 10 cm , 49.5 cm , 50.5 cm
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
Ms. Russell has 24 students in her class. 3/8 of the class went out for recess. 1/4 went to the library. The rest stayed in the classroom.a. What fraction of th
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
What were the provisions of the Proclamation of 1763?
Why did the Spanish government decide to expand its lands in North America?
What is the maximum mass of methane (CH4) that can be burned if only 1.0 g of oxygen is available and how do you figure it out?