averyhunt4483 averyhunt4483
  • 08-01-2023
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 5 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $12. For 3 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $31. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Otras preguntas

7800 dollars is placed in an account with annual interest rate of 6.5. how much will be in the account after 29 years​
how to write 3 thesis statement on different topics ​
The concept of personality is based on the fact that the behavior of people is unpredictable from one situation to another. T/F
Which of these events happened first? The Fair Labor Standards Act was established. The Second New Deal began. The recession began. President Roosevelt was e
What websites or books would you reccomend for help in Highschool Algebra I? Will vote brainliest for best answer!
An isobar connects areas of the same _____ _____. An isotherm connects areas of the same __________.
Multiply or divide as indicated simplify your answer if possible
Help please with this problem
16.5% of 4,371 is how much?
sewage in the ocean can cause and immediate effect in the ecosystem