rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

What is the range of the relation (-3,6),(5,2),(-1,-5),(6,-3)
does a light bulb with a greater wattage have a greater brightness
A pulley with a radius of 8 inches rotates three times every five seconds. Find the angular velocity of the pulley in radians/sec (round to the nearest hundredt
find the multiplicative inverse of -10
A stockbroker earns a commission by a flat fee for each transaction as well as a fee per share. On a particular transaction, the stockbroker sold 5,000 shares t
cartography is the science of
Simplify the rational expression. State any restrictions on the variable n^4-10n^2+24/ n^4-9n^2+18
A source of wave produces 20 crest sand 20 troughs in 0.4 sec. Find the frequency of the wave.
cartography is the science of
It Refers to the emission of electrons from a metal when light shines on metal. Example: static electricity