amandeeppb070973 amandeeppb070973
  • 09-12-2022
  • Mathematics
contestada

The selling price of a widget is $15 and the fixed cost per month is $4,800. The variable cost per widget is $9. Calculate the number of units that must be sold to return a net income of $2,100 per month.

Respuesta :

Otras preguntas

A religion that starts with L
A man spent exactly $2.50 on 3¢, 6¢, and 10¢ stamps. If he bought ten 3¢ stamps and twice as many 6¢ stamps as 10¢ stamps, how many 10¢ stamps did he buy?
How do I solve 4cos^2 x -1=0
Solve the equation X+16=9x explain
How many degrees are there in the angle formed by two adjacent sides of a regular nonagon (nine-sided polygon)?
Which form of energy does a plant store when light is transformed during photosynthesis? a. chemical energy b. thermal energy c. mechanical energy d. electrical
is 45/5 equal to a whole number or a mixed number
Which is the same as 6 mph?
Calculate the density of a rectangular metal bar that is 7.00 cm long, 4.00 cm wide, and 1.00 cm thick and has a mass of 352 g is?
What is a harmful effect of electrical resistance?