TylerRayAdams6923 TylerRayAdams6923
  • 08-12-2022
  • Mathematics
contestada

a store sells gadgets at a price ofimage per gadget. the number of gadgets they can sell each week can be expressed by the equationimage. write an expression for the weekly revenue in terms ofimage using the formulaimage whereimage represents the revenue earned each week.

Respuesta :

Otras preguntas

question 10. what is a plot?​
√x + 2√b What’s the conjugate?
Choose the sentence that shows the correct usage of commas. To help with the task even friends and neighbors join in the hunt. A.To help with the task even fri
Question 1 Once I enter my program, I won't have to do much writing aside from the occasional discussion forum post. True or false
Brands can seed many forms of content in social communities as they try to boost engagement and sharing. ______ offer a way for brands to invite consumers to en
Do you want to pursue your career in agriculture?Why?Why not?​
Rewrite the expression 24x - 12 using the distributive property? Find eight equivalent expressions.
match each term with its definition
how do you stop a skunk from smelling?
A football coach is trying to decide: When a team is ahead late in the game, which strategy is better? Play the 'regular" defense. Play a "prevent" defense that