tatibranson0911 tatibranson0911
  • 07-12-2022
  • Mathematics
contestada

Jake charges $15 per hour
for swim lessons.
The cost is per student. Is the amount of
money Jake makes per hour proportional to
the number of students who take lessons, or
the number of hours? Is this proportional?

Respuesta :

Otras preguntas

What is most closely the central idea of the passage below (paragraph 35)? He threw up his head, looked all around, and thinking he was left alone in the darken
565,900 seconds into hours
differenciate between vertebrates and inverte brates with example​
I sτΐll Øt get нow to o . ➳
The price of an item has been reduced by 95% the original price was $17
please help 10 points and you get brainiest if you get it right. look at the pic below
How did the government of the charter colonies differ from those of the royal and proprietary colonies?
If the voltage in a circuit is constant, the current in the circuit ____ when the resistance is decreased
What connection does the author make between literacy and art? 1. When literacy rates are low, art and other forms of visual communication become even more ess
The scatter plot below displays the ages of a group of students and the amount of time each student spends contacting friends. Which statement is true, based on