sindyrodriguez205049 sindyrodriguez205049
  • 06-12-2022
  • Mathematics
contestada

How many pounds of candy that sells for $1.25 per lb must be mixed with candy that sells for $0.75 per lb to obtain 20 lb of a mixture that should sell for $1.15 per lb?

Respuesta :

Otras preguntas

How do I solve for x in the two equations below using substitution. 4x-2y=4 8x+2y=20
the bases on the mRNA strand are called what?
Please help me with these. Thanks
How might Britain's advantages and early industrialization have affected its prosperity in the 19th century?
you baked 42 chocolate cupcakes and 28 red velvet cupcakes.you package them in boxes that have the same ratio of chocolate to red velvet cupcakes as the total c
Which feature is found in both prokaryotic and eukaryotic cells? A. lysosome B. nucleoid C. cytoplasm D. nucleus
At the donut shop the cost for a dozen donut holes and a glass of milk is $3.45. The cost for 2 dozen donut holes and 5 glasses of milk is $11.25. Which pair of
what would happen if meiosis did not occur
The diffusion of water across a selectively permeable membrane is called
Is 324 inches least, greater, or equal to 27ft