amarieyoung5139 amarieyoung5139
  • 09-11-2022
  • Mathematics
contestada

A video treating company offers two monthly plans. Plan A: 3$ per video viewed, plus a flat rate of 8$ per month.

Plan B: 5$ per video viewed and no additional flat rate. Write an inequality to determine when the cost of viewing n videos using Plan A is less then the cost of viewing n videos using plan B.

Inequality:

Plan A is less expensive when:

Respuesta :

Otras preguntas

mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
The island of corsica which lies south of the ligurian sea is part of what country?
I have 4 sides and 4 vertices,what am I
What does drainage basin mean in Social Studies?
HELP PLEASE!!! Is the following sentence true or false? Flagellates living in symbiosis always harm the animal in which they live.
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
What country did Marco Polo sail for?
In the book night, compare how other boys treat their fathers with Eliezer's treatment of his own father.
What does du bist mean in German?
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.8 m/s2