chasekireland chasekireland
  • 09-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce bottle of water from Store A costs $1.28. The cost in dollars, y, of a bottle of water from Store B is represented by the equation y=0.07x, where x is the number of ounces. What is the cost per ounce of water at each store? Which store's bottle of water costs less per ounce?

Respuesta :

Otras preguntas

Pls. Help!!!!!! What are the similarties between a tornado and hurricanes?
What type of plate boundary is shown
The problem involves empirical probability. The table shows the breakdown of 95 thousand single parents on active duty in the U.S. military in a certain year. A
how does a dynamo work
A sneaker store salesman had $4,125 in total monthly sales last month. He made $165 in commission from those sales. What is the salesman's commission as a pe
What rhetorical devices were used in the United States Preamble?
Answer for a,b,and c PLEASE!!!
how many days a week should children and teenagers get 60 minutes of physical activity
Describe the new kingdom under Thutmose III and during its later decline
12 less than the quotient of a number and seven is negative two find the number