saramatta516 saramatta516
  • 09-10-2022
  • Mathematics
contestada

pls help ASAP

A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $5.50 per ounce should be mixed with one that costs $8.00 per ounce to make a new 20-ounce alloy that costs $7.00 per ounce?
$5.50 grade oz
$8.00 grade oz

Thank you :)

Respuesta :

Otras preguntas

Match each account type with its description. basic checking account interest-bearing checking account savings account money market deposit account pays hi
Two main reason for imperialism
which defines a credit limit​
Anyone know how to use excel? And how do you make a spread sheet.
Read the excerpt below and answer the question. I will fall like an ocean on that court! Which character said these words and why?
ASAP Please answer all the questions.Thanks!
Which power source has been least developed?woodwindbiofuelhydroelectric​
Given: m KP =2m IP , m IVK =120° Find: m∠KJL. Will give 99 points!!!
In his study of pea plants, Gregor Mendel used which method to produce offspring?
what is effect and couse of effect people don't visit the dentist​