IUlawyer7448 IUlawyer7448
  • 06-10-2022
  • Business
contestada

a manufacturer has a monthly fixed cost of $70,000.00 and a production cost of $8 for each unit produced. the product sells for $25 per unit. the cost function for this situation is

Respuesta :

Otras preguntas

What is limestone I just need to know
What is the solution to the following system? X+ 2y + Z = 9 x-y+ 3z = 13 2z= 10
es What is the center of the circle represented by this equation? x2 + (y + 9)2 = 25 (3,5) BE (0,25) (9,25) (0, -9)
Which of the following are true of the United States legislature? Select all that apply
Which of the following is a FALSE statement about carbohydrates? Glycogen is a complex carbohydrate formed by dehydration synthesis of glucose molecules. Carboh
How is junior high (middle school) like? (Education wise)
A 51.0 kg cheetah accelerates from rest to its top speed of 31.7 m/s. HINT (a) How much net work (in J) is required for the cheetah to reach its top speed? J (b
what are local authorities doing to fix the problem of purple loosestrifes?
The question is in the image. ( please answer ASAP)
Clark wants to figure how many pens to order for the office. There are 24 workers, and he needs to order one pen for each worker. He knows that for every eight