yessirewhatupyall yessirewhatupyall
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

Monica says,"if 4 bottles cost $10, then 2 bottles cost $5 + $20." Is Monica correct? Explain


6 grade shiiii, help me out doe, thanks luvs <33.

Respuesta :

heavenaubry
heavenaubry heavenaubry
  • 06-12-2021

Answer:

Monica is not correct.

Step-by-step explanation:

First of all, if 4 bottles only cost $4, then how would only 2 cost more? (She said the two bottles would be $25, which doesn’t make sense.)

Answer Link

Otras preguntas

dogs were viewed as minor gods to scientists egyptians. true or false
to get leves 3 in a game, a placer must score 14,175 points.anna score 14205 points .ben scores 14089 points ando kelly score 10,463 points which score is great
Millie has a box of 1 hundred cubes. She also has a bag of 70 cubes how many trains of 10 cubes can she make
What are some non examples of a chemical reaction?
what is the best way to convert metric units (I'm really bad at this...)
what is the last place urine will pass through
I need help plzz its due tomorrow
what is an ancient chinese boy's name?
Is it possible to construct a cube with 2000 interlocking cubes? Justify your answer.
An actor describing what it was like on the set of a movie. is that Primary Source or Secondary Source? And explain why