26parmaddi
26parmaddi 26parmaddi
  • 07-06-2021
  • Mathematics
contestada

if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)

Respuesta :

wesusaluu
wesusaluu wesusaluu
  • 07-06-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

Divide 3 dollars by 15 caterpillars.

3/15 = 0.2

20 cents

Answer Link

Otras preguntas

Name Review and Reinforce 10. What is Energy? 6th Grade Lesson 1 Chapter 1 Use pages 8-13 Understanding Main Ideas Answer the following questions in the spaces
The numerous, bristle-like appendages used by some bacterial cells for adhering to surfaces are called?
Please help me, I'll give brainliest. In below Diagram,​
Find three consecutive numbers whose sum is 84
1. What was the "new alliance" made by the king of Navarre that is referred to in the passage? (A) A marriage between the Protestant king and a Catholic princes
QUESTION 1- URBST 101 According to Goldsmith and Blakely, which theory of poverty is best exemplified by the following statement: "Self-destructive behaviors --
The triangle has side lengths l,m, and n. Find the length of each side and the perimeter of the triangle. (PLEASE SHOW WORK)
How many grams of lead (ii) oxide will be produced by the decomposition of 2.50 g of lead (ii) carbonate?
What are the 2 non-human factors of production?
Help please will give brainliest I need it asap