JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

The sum of two integers with different signs is 8. Give two possible integers that fit this description
I  recently got a bad grade on a test. How can I make sure I don't make silly mistakes when I hardly have time to double check?
order these numbers from least to greatest1/2,1.1,5/3,2.0,0.4,-2,5/8
A diesel train left Abuja and traveled toward Johannesburg. A freight train left one hour later traveling 15 km/h faster in an effort to catch up it. After five
multi step equations 6a+5a=-11
who is the father of Eurynomous
what was the federal trade commission.
The word form for 1.070,070
How do I solve the equation 2x-5x+6.3=-14.4
What are electric motors?