bellamejia1111 bellamejia1111
  • 09-05-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​

Respuesta :

lonelyfrog471 lonelyfrog471
  • 09-05-2021

Answer:

$0.22 per bagel

Step-by-step explanation:

A dozen is 12:

2.64/12 = 0.22

Answer Link

Otras preguntas

What is post nationalism
Use the coordinates of the labeled point to find a point slope equation of the line
Which expression is equal to the number of grams in 2.43 kilograms
Which story element most closely belongs to gothic literature A. Frankenstein’s genius and impressive scientific knowledge B. Frankenstein’s obsession with hi
which two things are being compared in the poem
When the french empire was divided what happened to italy answers?
By building military bases around the world, imperialist nations mainly aimed to
How does booker t Washington feel about white segregation?
Who was the first african american student to attend the university of mississippi?
Which illness do some people describe as feeling like you’re breathing through a straw? an allergic reaction high blood sugar low blood sugar an asth