Awsaf
Awsaf Awsaf
  • 07-03-2021
  • Mathematics
contestada

A box of 14 cookies costs $8. What is the cost of 1 cookie?

Respuesta :

cantubresella
cantubresella cantubresella
  • 07-03-2021
The answer is $1.75, im pretty sure
Answer Link
sgoel24
sgoel24 sgoel24
  • 07-03-2021

Answer:

A cookie costs $4/7

Step-by-step explanation:

Let's write an eqution in which X represents the cost of a cookie

14x=8

Now divide both sides by 14

[tex]x=\frac{8}{14}[/tex]

Now simplify by 2

[tex]x=\frac{4}{7}[/tex]

So a cookie costs $4/7

Answer Link

Otras preguntas

What is a proper reflection paragraph?
where did heck tate get the switchblade from in to kill a mockingbird
What was the significance of the Ten Commandments to the ancient Hebrews? A. It marked the beginning of the Exodus as the people were freed from Egypt. B. It
Let [tex]\frac{dy}{dx} -\sqrt{xy}=0[/tex] and y=0 when x=1. If y=73, what is the best approximation for x?
You have been successful.is a passive voice sentence ?
What are examples of Business, Management, and Administration careers? Check all that apply.
Why did Americans believe that they had the right to claim Texas?
espanollllllll plsss helppp meeeeeeeeeeeee 2.1
A new car sells for $22,000. The rate of depreciation is 15% annually. After 6 years, the owner decides to sell the car. What is the value of the car? Round
Plz help!! It’s due tonight and I don’t understand!! If a 10,000 gallon swimming pool requires 4 ounces of chemical, then how many ounces of chemical would be r