jordinmoody5678 jordinmoody5678
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

Julie wants to buy tulip bulbs to plant. Each bulb costs $0.50 plus a one-time $4.50 shipping cost. She has $22 to spend.

Write and solve an equation to determine how many bulbs b Julie can buy and have shipped.

Enter the correct answers in the boxes.

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 06-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

[tex].5b+4.5=22\\ \\ .5b=17.5\\ \\ b=35[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which are the "be" helping verbs A. winter, bus, billy, biscuit B. when, beside, because C. were, be, been, being D. before, be, beneath
what do you think finally led some people to try to abolish slavery
The particle that is identical to a high energy electron is known as a(n) _____. alpha particle, beta particle, gamma ray
The cable company charges $30 to install new supplies at your house. Each month the cable bill is $75. What equation models the total cost for cable over time?
Which civilization used Sanskrit? A. Mesopotamia B. Egypt C. India D. China
which best indicates a source is validity
How did the Aztecs rule their empire?
How did the Aztecs rule their empire?
what happen in The 1964 ROTC Vitalization Act
When, and by whom, was New France declared a territory of France?