ethmadry ethmadry
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

True or false. If 1/4 kg of beef costs $6, then 2/3 kg of the beef costs $16

Respuesta :

mavivian
mavivian mavivian
  • 09-02-2021
that is true. first, find what 1kg of beef would cost. in order to do that, multiply 6 by 4 because 1/4*4=1. 6*4=24. then multiply 24 by 2/3. that will equal $16, so it is true.
Answer Link

Otras preguntas

Which combination of ion charge and ion size produces the greatest lattice enthalpy? A. High charge, large size B. High charge, small size C.
what is equivalent to 0.25 grams?
Which of the following is true of the federal income tax structure? The poor are required to pay a higher percentage of their income than the wealthy. The tax s
What is plagiarism? and what can you do to avoid it?
The puppy often (lie, lies) on the rug by the couch.
if a person eats a steak (from a cow) the person is acting like A.) a primary producer B.) a primary consumer C.) a secondary consumer D.) a tertiary consumer
My answer is B. :) Which sentence uses correct capitalization? A. Our favorite activities at camp Lake Tahoma were archery and kayaking. B. Our favorite activit
What prime factors do 213 and 405 share?
what is the area of the figure? VHS_PA_S2_03_L314_UT_Q2.gif A. 279 in2 B. 342 in2 C. 389 in2 D. 398 in2
2. During the Progressive Era, how did the government work to reduce corruption during elections? (1 point) a. It adopted the secret ballot rather than having p