jhaasfgayfgajvh jhaasfgayfgajvh
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

Person A buys 12 cupcakes and 3 packs of chips for $16.50. Person B buys 6 cupcakes and 5 packs of chips for $13.50. Find the cost of each item.

Respuesta :

ileabutler ileabutler
  • 06-02-2021

Answer:

A cupcake costs $1 and a pack of chip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

The isosceles trapezoid is part of an isosceles triangle with a 34 degree vertex angle. What is the measure of an acute base angle of the trapezoid?
What feature can help you determine the meanings of symbols on a map?
Which statement best describes the way the sections in the excerpt from "Song of Myself" are constructed? They represent the order of events in a long narrative
A __________ allows you to see inspect audit or confirm formula calculations of cells not immediately visible on the screen.
6 pitcher each have 3/4 of water, how many gallon of watet in all
Complete the statement: the behavior and actions of persons who are not well trained and conducting surveillance often appears to be ____________. a. violent.
lee y plantea la operacion indicada para la solucion de cada cituasion y resuelbe
Is the quotient of (-5) ➗ (-7) a rational number? Explain your answer in two or more sentences.
Which of the following statements is true? a.viruses are much bigger than bacteria. b.viruses are cells with either rna or dna. c.viruses are bundles of gene
Describe some of the earliest forms of customer service