rgangabera
rgangabera rgangabera
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 scarves is $43.75. What is the unit price?

The unit price is $ per scarf.

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 08-12-2020

Answer:

$8.75 per scarf

Step-by-step explanation:

5 scarves costs $43.75 so to get the price of one scarf, we just need to divide by 5.

43.75 / 5 = 8.75

One scarf costs $8.75

Answer Link

Otras preguntas

Which of the countries on the map above is North Korea? A. number 1 B. number 2 C. number 3 D. number 4
Match each step with the property used to get to that step. (Note: the column that lists the algebraic expressions is already in the correct order.) (6x+3)-5x 1
What is the relationship between 0.04 and 0.004?
Grayish blue or red are examples of what properties
The mood of the balcony scene in Act II, scene ii of Romeo and Juliet can best be described as .
Where does the term mariachi come from?
Compare the costs and benefits of hydro power to that of geothermal power. (Please include two costs and two benefits.)
△QRS is mapped to △Q'R'S' using the rules (x, y)→(−x, y) followed by (x, y)→(x−1, y+2) . Which statement describes the relationship between △QRS and △Q'R
Legislative districts needed reapportionment in the years following World War II because __________.
Given: R, S, T are midpoints of , , and . If RS = 5, then AC = 5 10 15