jrjdbjdbdbcehwceh17 jrjdbjdbdbcehwceh17
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Victoria bought 15.6 pounds of paintballs. all together, the balls cost $35.99 . About how much did the paintballs cost per pound ?

Respuesta :

finessinmaya
finessinmaya finessinmaya
  • 10-11-2020

Answer:

Im not sure if this is 100% right but i think its 0.43 per pound

Answer Link
gflatt2004 gflatt2004
  • 10-11-2020
I believe it’s 2.30 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Emma took 35 pictures of flowers on a nature walk and an additional 3 pictures of each bird she saw. She took a total of 83 pictures. Which equation can be used
A golfer takes two putts to get the ball into the hole. The first putt rolls the ball 10.3 feet in the northwest direction and the second putt sends the ball du
Describe a method you can use to find the area of the following shape. Provide specific details in your answer, including coordinates and descriptions of shapes
what is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and passes through the point(-4,3)
What is the length of WZ
Is evaluation research a method of data collection? Why or why not?
It is now 3:15 pm. Is it possible to drive 135 miles and arrive before 5:00 pm if ypu drove 55 mph? Explain your answer
A park is in the shape of a rectangle. The park is 5/8 mile long and 2/3 mile wide. What is the area of the park?
Select the word that best completes the sentence: I was feeling very ______, so I did not want anyone to interrupt my thoughts. (5 points) pensive vacant excurs
Which of the following is the correct solution to the linear inequality shown below? Y> 1/3x - 2