brad200394
brad200394 brad200394
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much did Yana spend on three half-gallons of ice cream if each half-gallon cost $3.55? This is required please!!!

Respuesta :

Moongem3000school
Moongem3000school Moongem3000school
  • 07-11-2020
$24.85

First I would find how much a whole gallon costs (multiply 3.55 by 2). Second I would add 3.5 to that (because she needs another half a gallon). Finally I came up with 24.85. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which choice is an example of an incorrect or illogical comparison? A. The survey reports that newspaper journalists have less job satisfaction than other jou
How can you explain that the fact that fish, penguins, and dolphins all have the same basic shape?
It has been said that consuming large amounts of sugar causes a peak in glucose levels followed by a dip as large as the peak. is this true or false?
Which statement best interprets the use of hyperbole in the passage ? A . By saying that the fall was “nothing “ Devon uses hyperbole to show that Kayla is bei
What connections does the author draw between stalin's first five-year plan and the famines of the late 1920s and early 1930s?
Kate and Mateo are on a hill by a river. Kate throws a stick into the river. Her stick’s path is described by the equation y = –5x^2 + 10x + 9. Mateo is higher
Difference between cylinder and cone formula
In what way did feudalism in Japan and medieval Europe differ? Apex World History Sem 1 Unit 4
One of the major themes in economics is that trade creates
what is the length of MN