Tabarek Tabarek
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Stacy is baking a cake for her mom's birthday. She doesn't have enough eggs, so she buys a
carton of 12 eggs for $2.76. What is the cost of each egg?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-09-2020

Answer:

.23  each

Step-by-step explanation:

I divided them

12 divided by 2.76 is .23

(I tried to add my step by step by there isn't a way to do it)

Answer Link

Otras preguntas

50 POINTS !!!!!! What is the midpoint of the x-intercept of f(c) = (x-4)(c+4)
What is the following product? 3√10(y^2√4 + √8y)
A tank contains 30 lb of salt dissolved in 500 gallons of water. A brine solution is pumped into the tank at a rate of 5 gal/min; it mixes with the solution the
chapter 10 section 1 assessments ​
You have 56 marbles to share with your friends. If each friend gets exactly 4 marbles, which equation could you use to solve for the number of friends, n?
What is an organ made of?
what is -5/8 times 2/3 fraction​
In what form is carbon found most abundantly in the atmosphere
Please I need help with this I’m failing in ela
Which of the following transitions would release energy? n=2–>n=3 n=1 —> n=3 n=3 —>n=1 n=3—>n=2