depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

â____ in a suite typically use a similar interface and share features.
you drive in a straight line at 22.0 m/s for 10.0 miles, then at 30.0 m/s for another 10.0 miles
Which of the following are social pressures one can feel when being pressured by peers? (Choose all that apply.) A. Adopting certain attitudes B. Adopting certa
1.Which one of the following refers to all of the physical and chemical processes within the body that create and use energy?A- HypertensionB- Metabolism C- End
explain why Anne Bradstreet thought it important to use poetic devices when writing her poetry
Explain how to apply the laws of exponents when multiplying and dividing numbers written in scientific notation.
if two integers have the same sign, what is the sign of their sum?
The Human Genome Project was a scientific research endeavor that sought to identify and map the genes in the human genome. This project was completed over a 13-
Which structure transports urine to the bladder by peristaltic action?
I NEED HELP ASAP AGAIN!!! What is the purpose of the "care" step of first aid? to keep the victim from passing out before emergency care arrives to avoid having